Zdrowy Układ Trawienny

Przewód pokarmowy odgrywa istotną rolę dla zdrowia. Jest on odpowiedzialny za wchłanianie składników odżywczych i usuwanie z organizmu końcowych produktów przemian metabolicznych.

Wiele osób cierpi na problemy układu trawiennego objawiające się w postaci: wzdęć, skurczy, gazów, bóli brzucha czy biegunek. Podłożem takich stanów może być wiele chorób, ale i niewłaściwa dieta jak i styl życia. Nawet zdrowa osoba może mieć problemy z trawieniem z powodu braku błonnika lub pokarmów bogatych w odpowiednie substancji oraz bakterie pro-biotyczne.

Co więc warto jeść, aby zachować zdrowy układ trawienny?

Jabłka – Pektyna

Zawarta w jabłkach pektyna rozkłada się w okrężnicy, dodatkowo zwiększa objętości treści pokarmowej co pozwala na rozwiązanie problemu zaparć i biegunek.

Jogurty i kefiry – Probiotyki i bakterie

Pro-biotyki zawarte w jogurtach mogą pomóc w problemach trawiennych, takich jak wzdęcia, zaparcia i biegunka. Wykazano również, że poprawiają trawienie laktozy lub cukru mlecznego. Robiąc zakupy, pamiętaj, aby na opakowaniu znaleźć „żywe i aktywne kultury”.

Pamiętaj, że nie każdy jogurt zawiera probiotyki

Kultury bakterii zawarte w kefirze wspomagają również trawienie laktozy, zmniejszając niektóre negatywne skutki uboczne związane z jej nietolerancją. W wielu badaniach kefir powodował wzrost zdrowych, poprawiających trawienie bakterie jelitowe i jednoczesny spadek szkodliwych bakterii Spożycie kefiru wiąże się również ze zmniejszeniem stanu zapalnego w jelitach, co dodatkowo usprawnia proces trawienia

Produkty pełnoziarniste

Popularne produkty pełnoziarniste bogate w błonnik obejmują: owies, komosę ryżową i produkty z pełnego ziarna. Błonnik znajdujący się w tych ziarnach może pomóc poprawić trawienie poprzez zwiększenie masy stolca i może zmniejszyć zaparcia, a także niektóre włókna zbożowe działają jak prebiotyki i pomagają odżywiać zdrowe bakterie w jelitach

Ajurweda, a zdrowy przewód pokarmowy

Triphala – Triphala, czyli „trzy owoce”, to słynne indyjskie połączenie Amla, Bibhitaki, Haritaki. Te trzy  starannie wyselekcjonowane owoce Triphala zawierają liczne związki prozdrowotne, w tym kwas galusowy, kwas chebulagowy i kwas chebulinowy, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Triphalę kupisz w zielonysklep.com

Wspomagają zdolność organizmu do oczyszczania ścian jelita, a tym samym wspomagają prawidłowe wypróżnianie oraz wchłanianie substancji odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts