Nietolerancja laktozy – czy za mlekiem warto tęsknić?

Zdjęcia kobiety z mlekiem ilustrujące nietolerancje laktozy

Mleko jest bardzo ważnym produktem spożywczym dostarczającym białka, wapnia i wielu innych składników. Nie każdy może jednak je pić lub może spożywać tylko ograniczoną ilość. Wszystko ze względu na schorzenia związane z alergią na mleko czy też nietolerancją laktozy, która się w nim znajduje.

Warto pamiętać, że alergia na mleko, a nietolerancja laktozy to dwa różne schorzenia. Oznacza to, że osoby, które mają alergię nie rozwiążą problemu pijąc mleko bez laktozy, ponieważ laktoza jest cukrem, natomiast alergia dotyczy białka.

Nietolerancja laktozy – na czym polega ten problem?

Wspomniana wyżej nietolerancja laktozy jest związana z niedoborem laktazy czyli enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie laktozy na glukozę i galaktozę (cukry proste). Produkcja tego enzymu jest warunkowana genetycznie. Jego aktywność u noworodków jest wystarczająca. Gorzej sytuacja wygląda u wcześniaków, jednak w ich przypadku nietolerancja przemija.

Przyczyny i objawy nietolerancji laktozy

Istnieją dwie podstawowe grupy przyczyn nietolerancji laktozy:

 • pierwotne – są to wrodzone i nabyte, nieodwracalne niedobory laktazy uwarunkowane genetycznie,
 • wtórne – zanik lub spłaszczenie kosmków jelitowych, zmniejszenie powierzchni jelita po operacji, itp. Zwykle są to przyczyny odwracalne.

Nietolerancja laktozy często charakteryzuje się następującymi objawami:

 • wzdęcia,
 • nudności,
 • uczucie przelewania w jelitach,
 • kolka jelitowa,
 • uczucie pełności,
 • biegunka pojawiająca się w czasie od 30 do 120 minut od spożycia produktów z laktozą.

Warto dodać, że objawy te są zwykle o wiele łagodniejsze u osób dorosłych.

W jaki sposób można rozpoznać nietolerancję laktozy?

Aby skutecznie zdiagnozować opisywane schorzenie, konieczne jest wykonanie pewnych badań:

 • test tolerancji laktozy – badanie poziomu glukozy we krwi po doustnym przyjęciu laktozy,
 • biopsja jelita cienkiego – ocena aktywności enzymu laktazy w rąbku szczoteczkowym,
 • badania genetyczne,
 • wodorowy test oddechowy – polega na badaniu poziomu wodoru w oddechu po obciążeniu laktozą rozpuszczoną w wodzie (wodór jest produktem niedostatecznego rozkładu laktozy).

Jak radzić sobie z problemem?

W przypadku przyczyn wtórnych, istnieje możliwość wyleczenia się z nietolerancji laktozy. Jeśli jednak mamy do czynienia z przyczynami pierwotnymi o naturze genetycznej, wówczas jedynym rozwiązaniem jest stosowanie diety bez laktozy przez całe życie. Dobrze jest więc unikać nie tylko mleka, ale również dokładnie czytać etykiety innych produktów w poszukiwaniu informacji na temat tego czy zawierają laktozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Zdrowe TłuszczeZdrowe Tłuszcze

Tłuszcze są niezbędnym składnikiem codziennej diety, i to mimo swojej wysokiej kaloryczności. Wystarczy zerknąć na obowiązującą piramidę żywieniową. Całkowite ich wyeliminowanie z jadłospisu zdrowia nie da, a może wręcz powodować