Joga bez tajemnic cz. 1

Czym jest Joga?

We współczesnym świecie południowoazjatycka sztuka jogi rozszerzyła się na wszystkie zakątki globu. Chociaż jest to obecnie popularna forma ćwiczeń i medytacji, nie zawsze tak było.

Joga jest dobrze znana ze swoich pozycji, ale nie były one kluczową częścią oryginalnych tradycji jogi w Indiach. Sprawność fizyczna nie była głównym celem. Praktycy i wyznawcy tradycji jogicznej skupili się zamiast tego na innych praktykach, takich jak rozszerzanie energii duchowej za pomocą metod oddychania i skupienia umysłu. Tradycja zaczęła zyskiwać na popularności na Zachodzie pod koniec XIX wieku. Eksplozja zainteresowania jogą bazującą na pozach nastąpiła w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, najpierw w Indiach, a później na Zachodzie

Gałęzie Jogi

Aby przekazać swoje duchowe przesłanie i prowadzić sesje, joga często wykorzystuje obraz drzewa z korzeniami, pniem, gałęziami, kwiatami i owocami. Każda „gałąź” jogi reprezentuje inne skupienie i zestaw cech.

Sześć gałęzi to:

Hatha joga: Jest to gałąź fizyczna i mentalna, której zadaniem jest przygotowanie ciała i umysłu.

Radża joga: ta gałąź obejmuje medytację i ścisłe przestrzeganie serii dyscyplinujących kroków znanych jako „osiem kończyn” jogi. Karma yoga: jest to ścieżka służby, której celem jest stworzenie przyszłości wolnej od negatywności i egoizmu.

Bhakti yoga: ma na celu ustanowienie ścieżki oddania, pozytywnego sposobu kierowania emocji oraz rozwijania akceptacji i tolerancji.

Jnana yoga: Ta gałąź jogi dotyczy mądrości, ścieżki uczonego i rozwijania intelektu poprzez naukę.

Tantra joga: jest to ścieżka rytuału, ceremonii lub dopełnienia związku. Podejście do jogi z konkretnym celem może pomóc osobie zdecydować, którą gałąź należy podążać.

Książki o Jodze, czyli jak zacząć

Najlepszym sposobem na naukę Jogi jest lektura najbardziej znanych publikacji o tej tematyce. Na szczególną uwagę zasługują książki:

  • Anatomia hatha jogi. H. David Coulter – drobne uszkodzenia
  • Joga i ajurweda. Dawid Frawley

Obie publikację można dostać w https://zielonysklep.com/ lub w dobrze wyposażonych księgarniach.

Czarky

Słowo „czakra” dosłownie oznacza kręcące się koło. Joga utrzymuje, że czakry są centralnymi punktami energii, myśli, uczuć i ciała fizycznego. Według nauczycieli jogi czakry określają sposób, w jaki ludzie doświadczają rzeczywistości poprzez reakcje emocjonalne, pragnienia lub awersje, poziom pewności siebie lub strachu, a nawet fizyczne objawy i skutki.

Kiedy energia zostaje zablokowana w czakrze, mówi się, że wywołuje fizyczny, psychiczny lub emocjonalny brak równowagi, który objawia się objawami, takimi jak niepokój, letarg lub słabe trawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *